Parabeni - škodljivi za zdravje ali učinkoviti konzervansi

Parabeni niso nič novega. Ko je naravna kozmetika pričela prihajati bolj v ospredje, so doživeli svojo slavo. Kar sem opazila v zadnjih letih, da se jih tudi nekatere konvencionalne blagovne znamke izogibajo in oglašujejo »paraben free« izdelke. 

Ali je razlog v skrbi za svoje uporabnike in uporabnice ali pač zgolj komercialna poteza naj sodi kdo drug, jaz sem se danes osredotočila na to, kaj parabeni sploh so.



Če povem po "šolsko": parabeni so kemikalije, ki jih kozmetična, farmacevtska in prehrambena industrija v velikem obsegu uporablja za konzerviranje. V kemiji so parabeni esteri ter soli 4-hidroksibenzojske kisline, poznamo pa:
-         metilparaben (methylparaben E218),
-         etilparaben (ethylparaben E214),
-         propilparaben (propylparaben E216) in
-         butilparaben (butylparaben).

V praksi pa je tako.. parabeni so fantastično dobri konzervansi, ki omogočijo izredno dolg rok uporabe tvoji kremi, poleg tega pa so zelo poceni, kar je za proizvajalca bingo. Zelo uspešno delujejo proti bakterijam in plesnim, zato jih najedeno v kozmetiki, hrani, zdravilih...

Študije in dejstva
Parabeni so postali dvomljivega slovesa, ko so njihove sledove našli v celicah tumorjev raka na dojkah, v povprečju je šlo za količino 20 nanogramov na gram tkiva. Raziskave so še pokazale, da so parabeni sposobni oponašati estrogen, hormon, ki ima pomembno vlogo pri razvoju raka na dojkah, vpliva na zgodnejši razvoj pubertete pri dekletih, medtem ko pri moških povzročajo odsotnost ali zmanjšano spolno slo, v fazi razvoja zarodka pa nepravilen razvoj reproduktivnih organov.

Neposredne povezave med parabeni in rakom sicer (še) niso potrjene, ne pa tudi ovržene, zato dvomi še vedno ostajajo.

Poleg tega lahko izzovejo alergijske reakcije, draženje kože, kontaktni dermatitis in rozaceo, študije pa so pokazale tudi, da metliparaben na koži lahko reagira za UVB žarki ter pospešuje staranje kože, lahko pride celo okvaro DNK.

Za zdaj so parabeni v kozmetiki dovoljeni, saj so pristojni prišli do zaključka, da so koncentracije dovolj nizke in tako varne za uporabo. Proizvajalci morajo pri tem upoštevati, da en paraben ne sme presegati koncentracije 0,4 %, pri mešanici pa koncentracijo 0,8 %. Ostaja pa vprašanje ali so raziskovalci pri tem upoštevali dolgotrajno uporabo kozmetike možnost, da posameznik uporablja več kozmetičnih izdelkov hkrati in še zaužije hrano, ki vsebuje te konzervanse.

V razmislek…
Ko potegnem črto pod vse to, ni mogoče z gotovostjo trditi ali smo dejansko varni pred parabeni ali ne. Ko torej sežemo po kozmetiki, je na mestu vprašanje, ali ne bi rajši izbrali izdelek brez sintetičnih konzervansov in nekoliko krajšim rokom uporabe, vendar zagotovo z bistveno manjšim tveganjem za zdravje….


Komentarji