Naravno - BIO - organsko: je sploh razlika?

Včasih me kar srce boli, ko se najde kakšen posameznik oz. večkrat posameznica, ki mi entuziastično pod nos pomoli kremo, ki jo je ravno odkrila se super obnese, je naravna in je na bazi inovacije za katero so prejeli Nobelovo nagrado. Na hitro preletim sestavine na embalaži in takoj mi je jasno, da je naravnih sestavin le za vzorec.




Potem nastopi dilema: ali naj pritrdim, da je krema res super in ji zaželim obilo užitkov ob uporabi, ali pa povem resnico, da pač ni čisto tako, kot je domnevala in ji pokvarim dan???!!!? 

Trenutno veljavna zakonodaja pravi, da vsak izdelek, ki vsebuje že 2% naravnih sestavin, lahko tržimo pod trditvijo »naravna kozmetika«…. Se pravi, da je danes res vse naravno, vsaj po črki zakona. Pa bio in organsko. Zmedeni? 

Poglejmo drugače.

Naravno
Neka sestavina v kozmetičnem izdelku je naravna takrat, ko jo pridobimo iz obnovljivega vira. Nafta odpade, ker je neobnovljivi vir. Naravne sestavine pa delimo na:

rastlinske, se tudi najpogosteje uporabljajo, na primer: rastlinski izvlečki, olja, voski, hidrolati… 

živalske: čebelji vosek se pogosto uporablja, medtem ko so ostale bolj ali manj »sporne«

morske: alge

mineralne: pigmenti iz mineralov 

BIO ali Organsko
Bio je enako organsko. Izraz organski izhaja iz angleške besede »organic«, kar pomni biološki. Kadar imamo v rokah BIO izdelek, to pomeni, da rastline v tem izdelku od semena do končne kreme, niso bile izpostavljene pesticidom, škropivom, toksičnimi plinom, topilom… skratka vsem substancam, ki se jim želimo izogniti. 




Zakaj bi se kemičnim substancam izognili? Problem kemičnih substanc je, da so zelo stabilne spojine in jih z določenimi postopki ne uničimo. Ko pridejo v stik z rastlinami, bodo njihovi ostanki vsaj delno prisotni tudi v končnem kozmetičnem izdelku in preko kože vstopijo v naše telo. 

Kako naj vem, ali je krema, ki jo držim v rokah res naravna, če je njej navedenih kup sestavin in še to z latinskimi imeni? Lahko se vpišete na tečaj iz kemije ali pogooglate vsako sestavino posebej. Imate pa še eno možnost… pogledate rok uporabe od odprtja, to je slikica odprtega lončka, znotraj katerega je vpisala številka in mora biti na vsaki embalaži. Ta številka pomeni, koliko mesecev od odprtja, je izdelek uporaben. 




Če imate v rokah kremo, serum, čistilno mleko, tonik…. In je rok uporabe več kot 3 mesece, ste lahko 100% prepričane, da izdelek NI NARAVEN oz. je naraven v okviru 2%, ki jih določa zakonodaja. Če vam ni logično, pojdite do najbližjega kmeta, kupite sveže pomolzeno mleko, ga pustite stati na sobni temperaturi in opazujete, kaj se bo zgodilo.

Izjeme vedno obstajajo. Zato je nekoliko daljši rok uporabe možen pri izdelkih ki so v prahu, razni pudri ali senčila, tudi maskarah in barvicah. 




Morda ste tokrat pred dilemo ve. Ni treba, da se zaradi tako kratkega roka uporabe odpoveste naravni kozmetiki, če v njej uživate. Rajši si namesto treh krem, omislite eno in jo porabite znotraj roka uporabe. Pa še ostalo bo nekaj denarja za na primer nove čevlje. 

Komentarji